Dünyada pek çok şeyle birlikte üniversite bölümleri de değişim içerisine girdi. 21. Yüzyıl pek çok açıdan insanların değişim ile karşılaştığı yepyeni bir dönem oldu. Uzunca bir süredir insanların beklediği değişim bu dönemde kendini göstermeye başladı. İlk başta teknoloji ile başlayan süreç zaman içerisinde farklı alanlara ve sektörlere de sıçradı. Zaman içerisinde bu değişim eğitim sektöründe de kendini gösterdi. Zaten eğitim alanında büyük bir değişimin gelmesi an meselesi idi.

Üniversiteler de bu süreçte en çok değişime uğrayan eğitim kurumu olmayı başardı. Çünkü teknoloji ve sektörel değişimler eğitimin tepe noktasından değişimleri başlattı. Ayrıca değişime ayak uydurabilmek adına en verimli nokta şüphesiz ki üniversiteler. Üniversite her sektörün ilk adımı olarak görülür. Yani iş ve sosyal hayatın başlangıcı üniversitedir. Bu durum üniversitelerdeki bölümlerin yeni sisteme göre şekillenmesine neden oldu. Üniversitelerdeki bölümler günümüz şartlarına ne kadar uygun olursa o alanda başarılı öğrenciler daha hızlı yetişir.

Bu yüzden de üniversiteler eğitim sistemleriyle beraber ilk olarak bölümlerini şekillendirmeye başladı. Pek çok bölüm süreç içerisinde ya değişime uğradı ya da kapandı. Bazı bölümler ise eski popülerliğini kaybetti. Hatta bir dönemlerin popüler bölümler artık kontenjanını bile dolduramıyor. Öğrenciler bu bölümler yerine yeni açılan ve geleceği çok daha parlak bölümleri tercih ediyor. Çünkü kapanan ya da popülerliğini kaybeden her bölümün yerine bir alternatif bölüm hayata geçti.

Üniversite Bölümleri Nelerden Etkileniyor?

Dünyada popülerliğini arttıran bölümler şans eseri ya da rastlantı sonucu ortaya çıkmıyor. Bölümlerin popülerliği belirlenirken pek çok etken devreye giriyor. Örneği 2 yıllık bölümler ve 4 yıllık bölümler süreç içerisinde farklı bir değerlendirmeye sahip oluyor. Bir diğer yandan bölümlerin popülerliği her ülkede aynıdır. Yani bir bölüm Amerika’da popüler ama Avrupa’da değil gibi bir durum söz konusu değildir. Ortak bir paydada bölümlerin popülerlik kazanmasında bu durum son derece önemlidir.

Bir bölümün popüler olması demek gelecek vadetmesi anlamına geliyor. Örneğin bankacılık gelecek vadeden bir bölüm artık değil. Çünkü yapay zeka bankacılık sektöründe yerini almaya başladı. Günümüzde bile bu durum son derece yaygın gelecekte hangi seviyede olacağını kestirmek oldukça zor. Yani bankacılık okuyan bir kişinin yakın bir gelecekte iş bulma olasılığı çok daha aşağılara inecek. Hatta belli bir süre sonra ise yok olacak. Bankacılık yerine bu bölümün alternatifleri süreç içerisinde üniversite bölümleri arasında kendine yer bulacak.

Üniversite Bölümleri ve Teknolojiden Etkilenmesi

Geçtiğimiz 22 yıl ile bugün arasındaki en büyük fark şüphesiz ki teknolojidir. Bugün herkes teknolojinin ne kadar hızlı büyüdüğünü ve hayatımızı etkilediğinin farkında. Fakat kimse teknolojinin gelecekte hangi seviyeye geleceğini kestiremiyor. Hal böyle olunca da üniversitedeki bölümlerin teknolojiden etkilenmesi sürpriz olmuyor. Teknoloji insanlığın her döneminde etkisi ile dikkat çekmiştir. Fakat günümüzdeki teknoloji devrimi yakın bir geçmişte görülmemiş bir süreç ortaya çıkardı.

Günümüzün En Popüler Bölümlerinden Biyoteknoloji

Biyoteknoloji geçtiğimiz 2 yıla damgasını vuran bir bölüm. Fakat üniversitelerde kendine yer bulması çok daha eskilere dayanıyor. Yani uzmanlar zaten bu bölüme olan ihtiyacı önceden fark etmişti. Bu yüzden de üniversitelerde yıllar önce biyoteknoloji eğitimini başlatmıştı. Pandemi döneminde de biyoteknoloji çalışmaları önemini ortaya çıkardı. Çünkü böylesine bir zamanda ve kısıtlı sürede ilaç ve cerrahi malzemelerin üretimi sadece biyoteknoloji ile mümkündü. Biyoteknoloji bölümü bu zorlu sınavı da son derece başarılı bir şekilde vererek önemini kanıtlamış oldu.

Geleceğin En Parlak Bölümü: Yapay Zeka

Üniversiteler ilk başlarda sadede yapay zeka mühendisliği bölümleri ile bu eğitime başlamıştı. Fakat yeni nesil üniversite bölümleri arasında yapay zeka birden ve hızlı bir büyüme yaşadı. Sonuç olarak ise yapay zeka temelli birden fazla bölüm uluslararası üniversitelerde yer almaya başladı. Çünkü yapay zeka bu kadar hızlı ilerlerken bu konuda uzman eksikliği o derece hızlı hissediliyordu. Bu yüzden de yapay zeka temelli bölümler birer birer açılarak bu açığı ortadan kaldırmak istedi. Yakın geleceğin en parlak ve en önü açık bölümü denilince artık akıllara ilk olarak yapay zeka geliyor.

Her Sektörde İş İmkanı Bulan Veri Analizi Bölümleri

4 yıllık üniversite bölümleri arasına son dönemlerde adını yazdıran bölüm ise veri analizi oldu. Bugün bile veri analizcileri en çok aranan mesleklerden bir tanesi. Pek çok insan bu mesleği yeni duymuş olabilir. Fakat dünyanın önde gelen pek çok firması onlarca veri analizci arıyor. Yani veri analizi büyük şirketlerin en çok aranan mesleği haline geldi. Üstelik şimdiden maaşları tavan seviyelere çıkmış durumda. Üniversiteler de bu yüzden piyasaya veri analizci yetiştirmek için hızlıca bölümlerini açıyor.

En çok dikkat çeken sözel üniversite bölümleri hakkında bilgi almak için Doç. Dr. Gamze Sart Youtube kanalını ve web sitesini ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca mesleklerin geleceği hakkında bilgi almak için de Aba Kariyer internet sitesindeki makalelere göz atabilirsiniz.