Blog

Uluslararası Eğitimde Yurtdışı Burs Başvuruları Hangi Aşamada Yapılır?

9 Mart 2023

“Yurtdışı burs başvuruları ülkemizde öğrencilerin üzerinde fazlası ile durduğu bir konudur. Çünkü burslar öğrencilere hem maddi hem manevi olarak büyük kolaylıklar ve imkanlar sağlar. Artık bir öğrencinin Türkiye’den ya da […]”

Yurtdışı burs başvuruları ülkemizde öğrencilerin üzerinde fazlası ile durduğu bir konudur. Çünkü burslar öğrencilere hem maddi hem manevi olarak büyük kolaylıklar ve imkanlar sağlar. Artık bir öğrencinin Türkiye’den ya da başka ülkeden çıkarak yurt dışına okumaya gitmesi çok kolay bir hale geldi. Yurt dışı eğitim imkanları ile aynı zamanda öğrencilerin değerlendirebileceği burs imkanları da artmaya başladı. Çünkü ne kadar çok öğrenci yurt dışına giderse burs imkanları da o kadar fazla olmaktadır.

Bunun nedeni aslında oldukça basit. Yurt dışı okulları burs olmadığı sürece her kesime hitap etmez. Sadece zengin ailelerin öğrencilerine hitap eden bir eğitim sistemi de doğru olmaz. Yurt dışında öğrencilerin tek giderleri okul harçları değil. Öğrencilerin yaşam maliyetleri, yeme içme masrafları ve ulaşım masrafları gibi pek çok maddiyat isteyen konular var. Burslar olmadığı sürece her öğrenci bu masrafın altından kalkamaz. Sonuç olarak Türkiye’de okumak ile yurt dışında okumak arasında kur farkı bile bulunuyor.

Yurt dışında okuyan öğrencilere burs veren kurumlar olmadığı sürece öğrenciler büyük zorluklar ile karşılaşır. Bursların az olması durum sadece öğrenciler için bir sorun olmuyor. Aynı zamanda okullar için de bu durum bir sorun ortaya çıkarıyor. Çünkü okullar maddi gücü yetmeyen öğrencileri bu yüzden okullarına alamıyor. Yurt dışında başarılı okulların asıl amacı en iyi öğrencileri bünyesine katmaktır. Öğrencilerin maddi olanaklarına bakmaksızın tek kriter öğrencilerin başarılı olmasıdır. Bu yüzden de burslar herkes için ayrı bir önem taşıyor.

Yurtdışı Burs Başvuruları Tarihleri


Nasıl ki yurt dışındaki okullara yapılan başvuruların farklı zaman aralıkları vardır aynı durum burslar için de geçerli. Hem okulların hem de kurumların verdiği bursların başvuru tarihleri birbirinden farklıdır. Uluslararası burs başvurusu gibi devlet burslarında da aynı durum geçerlidir. Sadece bursların kendi aralarındaki başvuruları farklı dönemde olmaz. Bazı burslar belli aralıklarda burs başvuru tarihlerini de değiştirir. Fakat bu durum öğrencileri hiçbir şekilde korkutmamalı ya da süreçten vazgeçirmemelidir. Prestijli burslar başta olmak üzere burs veren tüm kurumlar internet sitelerinde başvuru tarih aralıklarını paylaşır.

Yurtdışı Burs Başvuruları Ne Zaman Yapılmalı?


Başvurular basit gibi görünse de arkasında önemli bir strateji barındırır. Çünkü öğrencilerin okula devam edip etmeyeceği tamamen başvurular ile alakalı bir durum haline gelebilir. Bu durum öğrencileri burslara karşı ekstra bir önlem almak zorunda bırakır. Örneğin Kanada burs başvurularını okul başvurularından önce başlatır. Öğrenciler önce bursa daha sonra okula başvuru yapar. Fakat bu durum Kanada gibi sayılı ülkeler için geçerlidir. Bazı ülkelerde süreç çok daha farklı ilerler.

Öğrenciler bu yüzden ilk olarak hangi ülkede eğitim alacaklarına karar vermelidir. Ülkeye karar veren öğrenciler daha sonra ise burs tarihlerini ve başvurularını araştırmalıdır. Öğrenciler için atılacak en önemli adım okumak istedikleri üniversitelere önceden karar vermek. Daha sonra ise okula başvurmadan okulun bursuna başvurmak olacaktır. Bu süreç öğrenciler okuldan kabul aldıktan sonra da atılabilecek bir adımdır. Yurtdışı burs başvuruları tamamen öğrencinin kendi stratejine göre gelişir.

Bazı ülke ve üniversitelerde ise durum çok daha farklı ilerler. Yani öğrenciler bir üniversiteden kabul aldıktan sonra direkt olarak burs kazanabiliyor. Hem ülke hem de üniversite öğrencilere bu anlamda burs veriyor. Bu sayede direkt olarak öğrenciler hiçbir başvuru yapmadan burs almaya hak kazanıyor. Bu tarz okullar ve ülkeler de öğrencilerin önceden araştırması gereken bir konudur. Ayrıca mümkün olduğunca burs başvuruları okuldan önce yapılmalıdır. Çünkü burs başvurularına onay alındıktan sonra kolayca iptal edilir. Ama aynı durum okul başvuruları için geçerli olmaz.

Yurtdışı burs başvuruları hakkında çok daha detaylı bilgi almak için Doç. Dr. Gamze Sart Youtube ve web sitesini ziyaret edebilirsiniz. Aba Kariyer internet sitesini ziyaret ederek de dünyanın en saygın bursları hakkında makaleler okuyabilirsiniz.

Benzer Yazılar

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit,
sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et
Yabancı Öğrenciler Türkiye’de Nasıl Üniversite Okur?
Amerika’daki Liseler Arasında Dikkat Çekenler
Amerika’daki Mühendislik Bölümleri Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Benzer Yazılar

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit,
sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et
Yabancı Öğrenciler Türkiye’de Nasıl Üniversite Okur?
Amerika’daki Liseler Arasında Dikkat Çekenler
Amerika’daki Mühendislik Bölümleri Hakkında Bilinmesi Gerekenler