Blog

Amerika’daki Liseler Arasında Dikkat Çekenler

25 Ocak 2022

“Amerika’daki liseler hem sosyal etkinlikleri ile hem de sahip oldukları eğitim sistemi ile her dönem dikkatleri üzerine çekmeyi başarıyor. Lise değişim programlarında en çok tercih edilen ülke olan Amerika, eğitimi […]”

Amerika’daki liseler hem sosyal etkinlikleri ile hem de sahip oldukları eğitim sistemi ile her dönem dikkatleri üzerine çekmeyi başarıyor. Lise değişim programlarında en çok tercih edilen ülke olan Amerika, eğitimi ile her daim farkını ortaya koyuyor. Öğrencilerini üniversiteye hazırlama sürecinde başarılı bir eğitimi benimseyen Amerikan liseleri, bunun yanı sıra, önem verdiği sosyal etkinlikler ile de pek çok ülke tarafından örnek alınıyor. Özellikle Türkiye’den ve diğer Avrupa ülkelerinden her yıl ciddi oranda lise öğrencisi, değişim programları sayesinde Amerika’da eğitim görme fırsatını yakalıyor.

Amerika liselerinin sunmuş olduğu kültürel çeşitlilik de günümüzde önem verilen bir detay olarak değerlendiriliyor. Hemen hemen Dünya’nın her ülkesinden öğrenci kabul eden Amerikan liseleri öğrencilerine sosyal anlamda büyük bir avantaj sağlamış oluyor. Bunun yanı sıra hem Amerika üniversitelerinin hem de uluslararası öğrenci kabulü yapan her üniversitenin dikkat etmiş olduğu öğrencinin sosyal etkinliklerde aktif rol oynaması. Amerika liseleri öğrencilerine bu kriteri sağlamaları için pek çok seçenek sunuyor. Her ilgi alanına yönelik bir etkinliğin bulunuyor olması herhangi bir öğrencinin bu liselerde eğitim görüp de bir sosyal etkinlikte yer almaması neredeyse imkansız hale geliyor.

Amerika’daki Liseler Eğitimlerinde Neyi Farklı Yapıyor?

Amerika’da lise hayatı pek çok uluslararası öğrencinin hayallerini süslüyor olsa da Amerikan liselerini özel kılan sadece sosyal yaşamı değil. Amerika uzun yıllardan beri sahip olduğu lise eğitim sistemi ile yurtdışından yabancı öğrencimi alımında ilk sırada yer alıyor. Lise eğitimini Amerika’da alan öğrenciler bu ülkedeki eğitim hayatlarına üniversitede de devam etmek için Amerikalı öğrencilerden çok daha fazla çaba gösteriyorlar. Amerika’da lise okuyan yabancı uyruklu öğrenciler erken yaşta İngilizce eğitim görme ve dil becerilerini geliştirme fırsatını yakalamış oluyorlar.

Amerika’daki liseler müfredatı ile diğer ülkelere kıyasla çok geniş bir alana sahiptir. Aynı zamanda öğrencilerin ilgi alanlarına yönelik dersler alması ya da üniversitede seçecekleri bölüm ile ilgili dersler seçmesi de eğitim sisteminin bir parçasıdır. Ayrıca dönem içerisinde yapılan sınavlardan alınan notlar üniversite başvurularında direkt olarak değerlendirilmektedir. Özel lise ve devlet lise olmak üzere iki farklı eğitim seçeneğine sahip olan Amerika liseleri her iki seçenekte de yabancı öğrenci alımı yapmaktadırlar. Uluslararası öğrencilerin en çok tercih ettiği lise türü ise özel liselerdir.

Türkiye’den her sene daha da fazla öğrenci Amerika’ya eğitim almaya gitmektedirler. Amerika, özellikle Türk öğrenciler gibi ana dili İngilizce olmayan yabancı uyruklu öğrenciler için büyük avantajlar sunmaktadır. Amerika’nın benimsediği eğitim sisteminde ezbere ve formüllere dayalı bir müfredattan çok düşünme kabiliyetinin ön planda olduğu bir sistem bulunmaktadır. Profesyonel, akademik ve sosyal becerilerinizi geliştirebilecek pek çok fırsat elde edebileceğiniz Amerika liseleri öğrencilerini üniversiteye doğrudan hazırlamaktadır.

Amerika’daki En İyi Liseler Hangileridir?

Amerika’daki liseler farklı farklı alanlarda ön plana çıkmaktadırlar. Amerika’daki en iyi liseler listelerinde en üst sıralarda yer alan Academy At The Lakes lisesidir. Oldukça popüler olan bu lise karma eğitime sahip yatılı bir gündüz okuludur. Öğrencilerini ilk senelerinde ve genellikle ilk tercihlerine yerleştirmesi ile büyük bir prestije sahiptir. Ayrıca bu okul güzel sanatlar adı altındaki toplulukları ile ve son derece başarılı okul takımları ile de bilinmektedir. Hem yabancı uyruklu öğrencilerin hem de Amerikalıların en çok tercih ettiği bir diğer okul ise Dallas’ta bulunan Bilim ve Mühendislik Okulu’dur.

Amerika’nın en gözde ve yıllardır en çok bilinen lisesi Beverly Lisesi aynı zamanda Amerika’daki en eski devlet liseleri arasında yer alır. Okulda bulunan son teknoloji eğitim araçları ve sanat merkezleri öğrencilerin eğitim seviyesini arttıran ve benzersiz bir deneyim sunan nadir okullardan bir tanesidir. Kentucky eyaletinde bulunan devlet lisesi The Gatton Academy pek çok deha yetiştirmektedir. Mezunlarının hemen hemen hepsinin en iyi üniversitelere yerleştiği bu okul yurt dışından da Amerika’daki liseler arasında en yüksek talep gören okuldur.

Ses Getiren Diğer Amerikan Liseleri

Canterbury School of Florida lisesi ise pek çok alanda ödül kazandığı spor takımları ile ve sanat dallarındaki yetenekli öğrencileri ile tanınmakta ve sosyal yaşamı ön planda tutan öğrenciler için ideal bir okuldur. Florida’da bulunan Suncoast Topluluk Lisesi bilim ve mühendislik alanlarına verdiği önem ile tanınmaktadır. Geniş kampusu ve kültürel anlamda çeşitlilik sunan öğrenci kadrosu ile yurt dışındaki öğrenciler arasında oldukça popüler bir okuldur. Amerika’nın en güzel şehirlerinden birinde yer alan Los Angeles Unified School District okulu İngilizcenin yanı sıra İspanyolca gibi dillerin de çokça konuşulduğu bir okuldur.

Liberal Sanatlar ve Bilim Akademisi Austin, Teksas’da yer alan en ünlü okullardan bir tanesidir. Amerika’daki en iyi devlet liselerinden biri olma özelliğini taşıyan bu akademi tamamen geleceğin dünyasına odaklı öğrenciler yetiştirmektedir. Amerika’daki devlet liseleri içerisinde popüler olan bir diğer okul ise Newburyport High School. Bu okul aynı zamanda Boston Globe dergisi tarafından Dünya’nın en iyi 50 devlet lisesi listesinde yer almıştır. Amerika’daki liseler çok farklı alanlarda ünlenmiş olsalar da öğrencilerine sundukları benzersiz eğitim sistemi hep aynı kalmaktadır.

Amerika’daki liseler her geçen dönem dünyada eğitim konusunda daha farklı çalışmalara imza atıyor. Bu yüzden liseler hakkında bilinmesi gereken çok daha detaylı bilgiler bulunuyor. Bu bilgiler hakkında en güncel içerikler için Doç. Dr. Gamze Sart Youtube kanalını ve web sitesini ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca Aba Kariyer internet sitesini ziyaret ederek de Amerika’daki eğitim sistemi hakkında detaylı bilgiler ve blog yazıları okuyabilirsiniz.

Benzer Yazılar

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit,
sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et
Uluslararası Eğitimde Yurtdışı Burs Başvuruları Hangi Aşamada Yapılır?
Yabancı Öğrenciler Türkiye’de Nasıl Üniversite Okur?
Amerika’daki Mühendislik Bölümleri Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Benzer Yazılar

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit,
sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et
Uluslararası Eğitimde Yurtdışı Burs Başvuruları Hangi Aşamada Yapılır?
Yabancı Öğrenciler Türkiye’de Nasıl Üniversite Okur?
Amerika’daki Mühendislik Bölümleri Hakkında Bilinmesi Gerekenler